У кожного трапляються моменти, коли ти не можеш читати. Стоси непрочитаних книг зростають із швидкістю світла й припадають пилом на полицях, поки ти з відчаєм поглядаєш на нові фоліантики. Усі ці книги, однозначно, були варті того, аби їх придбати або позичити. Проте, чомусь, тепер ти не можеш їх розгорнути; або ж розгорнувши нудишся на перших реченнях. Це все називають “читацькою кризою”, або “кризою читання”. Що ж це за такий “дракон” і як його здолати?
В першу чергу – не панікувати. Ти не розівчився читати. Ти точно не став ненависником друкованого слова. Просто ти втомився й це нормально. Часто-густо, люди які багато читають, зустрічаються з певним блоком, який не дозволяє їм насолоджуватися читанням. Важко сказати з чим саме це пов’язано. Причин може бути безліч й у кожного вони свої. Проте, єдине, що об’єднує усіх читачів у кризі – її можна подолати й знову віднайти інтерес до книги.
Коли ти впорався із своєю панікою й усвідомив, що ще не все втрачено: поприбирай на книжкових полицях. Це корисне часопроведення, адже ти зможеш трохи розвантажити голову, привести до порядку свої книжкові скарби й пригадати, які емоції в тебе викликала та чи інша історія.
Серед цікавих методів подолання читацької кризи є ще один допоміжний засіб. Все дуже просто: перечитай улюблену книгу. Бажано, аби це була книга, яка тебе невимовно захоплювала й яка викликала багато емоцій. Щоразу коли “дракончик” кризи підбирається ближче – перечитуй улюблену книгу. Це допоможе нагадати собі, яке задоволення приносить тобі читання. Це може бути улюблена дитяча історія, улюблений роман/оповідання, книга улюбленого автора… Можливостей безліч.
Якщо улюблена книга не допомагає – спробуй віднайти щось нове. Переглянь нові книжкові рецензії. Читаючи критичні рецензії ти можеш зацікавитися тією чи іншою книгою, яка може допомогти повернутися в гру. Можливо, криза настала через те, що мозок (й читацька примхливість) потребує чогось надзвичайного та захоплюючого. Можливо твоя “антикризова книга” на тебе ще чекає.
Читацька криза може виникати через надмірну кількість інформації, яку щодня сприймає наш мозок. Новини, соціальні мережі, тощо. Все це створює довкола нас інформаційне поле, яке замінює нам емоції від книг й забиває твій “радіоефір”. Тому ще одна порада – зроби для себе digital-детокс. Відпочинь від інформації, дозволь голові скучати за цікавими текстами та історіями.
І, остання, найголовніша порада: влаштуй відпустку від книг. Серйозно, не лякайся, якщо не береш книгу до рук тиждень або два. Це стосується зокрема тих, кому окрім художньої літератури доводиться працювати з науковою та професійною літературою. Дозволь собі полінуватися, але лишень трішки.
Читацька криза – це не страшно. Це звичайне явище, яке може спіткати будь-якого книгомана у будь-якому віці. Головне лишень пам’ятати, що книги мають приносити насолоду. Тож рано чи пізно руки самі потягнуться до книжкової полички за новою захоплюючою історією.
Автор: Гнип Ольга-Марія
Дата:18 січня 2019 року
Рубрика: Поради
Фото: Unsplash – https://unsplash.com/photos/yHG6llFLjS0
Коментувати